Helikobakter a žaludeční vředy

Žaludeční (* peptické) vředy jsou zánětlivým onemocněním narušujícím sliznici žaludku, dvanáctníku, jícnu a okolí Meckelova divertikulu. Ve většině případů se výskyt žaludečních vředů v organismu připisuje infekci Helicobacter pylori. Při neléčení může způsobit vážné zdravotní problémy, ba dokonce až smrt.

Žaludeční vředy příznaky

Přestože se v minulosti za příčinu vředů považoval zejména stres, který byl s nimi spojován zároveň jako hlavní příznak, dnešní vědecké studie ukazují, že většinou za výskytem žaludečních vředů stojí infekce bakterií Helicobacter pylori. Příznaky vředů se dají v mnohém ztotožnit s příznaky helikobaktera pylori.

Přítomnost žaludečních vředů v organismu lze zpozorovat na základě několika projevů. Nejjasnější z těchto příznaků žaludečních vředů jsou: bolest břicha reagující na příjem potravy (speciální oblast nadbřišku tj oblast břicha těsně pod hrudním košem), nadýmání, pocit plnosti, zvýšení slinění, nevolnost až na zvracení, nechutenství, zvracení krve, pálení žáhy, netypicky (hnilobou) páchnoucí stolice.

Lidé nad 45 let, kterým se tyto příznaky žaludečních vředů projevují déle než 2 týdny, mají velké riziko na výskyt vředu v organismu.

Žaludeční vředy diagnóza

Diagnóza žaludečních, nebo dvanáctníkových vředů se dělává zpravidla gastroskopií, přičemž jde o vizuální určení přítomnosti, umístění a závažnosti vředu. V případě, že se přítomnost vředu v organismu nepotvrdí, tak může mít tento způsob diagnostiky další význam pro odhalení bakterie Helicobacter pylori, která vředy způsobuje a vyznačuje se velmi podobnými příznaky.

 

Žaludeční vředy léčba

Léčba žaludečních vředů jako onemocnění způsobené Helicobacterem je podobná jako léčba samotného helikobaktera pylori . Tedy kombinací více antibiotik, které mají vést k odstranění infekce, snížení projevů a nakonec zahojení vředů. Zvláštní kategorií je poškození vředu, při kterém je nutný chirurgický zákrok pro zamezení krvácení vředu, což by jinak mohlo způsobit až smrt.

Masticha – přírodní terapie

Existuje však i alternativní léčba a výživové doplňky, které dokáží zredukovat a zlikvidovat bakterii Helicobacter pylori. Jednou z nich je i vzácná pryskyřice z ostrova Chios – masticha, která podle posledních výzkumů dokáže již po týdnu užívání radikálně zmírnit příznaky žaludečních vředů a po delším užívání je i zcela vyléčit. Nesmírnou výhodou je, že Chioská masticha nemá žádné vedlejší účinky a je ji možné užívat neustále i jako prevenci. Více se dozvíte na stránce mastichaterapie.cz

* Správné označení pro vředová onemocnění je peptický vřed, protože se může vyskytovat i v jiných oblastech než žaludku (nejčastěji v dvanáctníku), ale běžným zažitým pojmenováním je žaludeční vřed bez ohledu na místo výskytu, proto jsme se tohoto pojmenování drželi i na více místech v článku.