Bakterie Helicobacter pylori jako infekce napadající oblast žaludku a dvanáctníku způsobuje v našem organismu prioritně žaludeční problémy, kterými trpí v dnešní době velké procento populace. V tomto článku si povíme něco více o tom, jaké konkrétní problémy může tato bakterie způsobovat a co všechno z toho může vzejít.
Helikobakter v žaludku
Jak jsme již napsali žaludeční potíže se projevují u značného procenta světové populace. Mnoho z těchto obtíží bývá způsobeno právě Helicobacterem pylori. Pokud trpíte nějakými projevy žaludečních potíží, je velmi pravděpodobné, že vás infikovala bakterie Helicobakter pylori.
Stádium, kdy pociťujeme závažnější bolesti žaludku, nevolnost, nebo slabost organismu způsobenou problémy s trávením rozhodně netřeba brát na lehkou váhu, protože Helikobakter pylori se výrazněji projevuje navenek až po pokročilé infekci organismu. (Pozn. Doporučujeme článek o všech projevech helikobaktera, abyste ho věděli indentifikovat v počátečním stadiu – ne až s výraznějšími žaludečními problémy: Helikobakter příznaky)
Žaludeční problémy a potíže
Pokud jste se dostali do stádia, že trpíte delší dobu bolestmi žaludku, ale nejste si jisti infekcí Helicobacter pylori – třeba i z důvodu, že jste neabsolvovali žádnou z cest přenosu helikobaktera, tak musíme podotknout, že intenzita vnějších projevů helikobatera může být různá a velmi závisí i od imunitního systému každého člověka zvlášť.
V zásadě však platí, že žaludeční problémy nepřijdou sami od sebe, ale mají nějaký dlouhodobější podklad. Tedy obranyschopnost žaludku, nebo sliznice žaludku mohla být narušena delší dobu, ale navenek se projevila až nyní. Průvodními jevy žaludečních obtíží při infekci Helicobacterem jsou: nevolnost, bolest žaludku, pocity na zvracení, nechutenství, pocit špatného a nedokonalého trávení, “pálení žáhy”, zapáchající dech.
Vážnější onemocnění způsobené Helicobacterem
Nevšímání si těchto žaludečních problémů by se mohlo později jevit jako kritické z důvodu možné postupující infekce Helicobacterem. Ta totiž nekončí jen u bolesti žaludku, či řídké stolice, ale pokračuje k zánětlivým a vředovým onemocněním žaludku a dvanáctníku, ba dokonce později až rakovině žaludku.
Proti takovým pokročilejším fázím onemocnění samozřejmě třeba postupovat v souladu s diagnostikou ošetřujícího lékaře, což se pravděpodobně odrazí v naordinované trojkombinaci antibiotik. Zajímavostí v tomto případě je to, že účinky antibiotik jsou v podstatě srovnatelné s projevy helikobaktera v žaludečních potížích, tedy způsobují průjmy, křeče a celkovou slabost. To je způsobeno tím, že antibiotika nerozlišují mezi užitečnými a škodlivými bakteriemi v organismu, ale eliminují je všechny bez rozdílu.
Takže i takový způsob léčby může u nás vyvolat jistý stupeň žaludečních obtíží, proto doporučujeme pozorně sledovat svůj organismus a při jakýchkoliv problémech si uvědomit, že něco uvnitř asi není v pořádku a naladit se na zdravější životosprávu, nebo úpravu našeho jídelníčku. K tomu vám poskytujeme pár tipů v článku o zásadách zdravého stravování a výživy při infekci Helicobacterem.