Helikobakter pylori (HP)
- bakterie infikující trávicí trakt lidí
- vyvolává bolesti břicha a žaludeční křeče
- neléčení může způsobovat gastritidu, peprické vředy, nebo dokonace rakovinu žaludku
2
Druhá nejrozšířenější infekce vůbec
Po zubním kazu je HP nejvíce rozšířená infekce na světě
Rozšířená na 40% světové populace
90% lidí ani netuší, že byli infikováni HP
Může vést až k rakovině žaludku
Při neléčení dochází ke gastritidě, vředovým onemocněním a v ojedinělých případech i k rakovině žaludku
Prevalence ve světě
![]() |
![]() |
Diagnostika
Medicinská
gastroskopie
dechový test
test z krve
Domácí
indikace příznaků
test ze vzorku stolice
Léčba
Antibiotická
kombinace antibiotik
inhibitory protonové pumpy

Přírodní
antibakteriální látky
probiotické kultury
zdravá životospráva
Žaludeční bakterie způsobující bolesti břicha, žaludeční křeče a potíže s trávením se nazývá helicobacter pylori. Při neléčení může vést k vážnějším onemocněním jako například gastritida, peptické vředy a v některých případech dokonce až k rakovině žaludku. Tato bakterie je po zubním kazu nejrozšířenější infekcí vůbec. Postiženo je až 40% populace (v rozvojových zemích až 90%). Desetině lidí způsobuje Helicobacter pylori dlouhodobé zdravotní potíže, které vyžadují náročnou antibiotickou léčbu. Infikování touhle bakterií nastává dvěma způsoby: nákazou od osoby, která již helikobakter má nebo nedostatečnou hygienou. Jde o tzv. nemoc špinavých rukou.
Zpočátku o infekci helicobacterem ani netušíte
Největším problémem je, že v prvotních fázích infekce se helicobacter nijak neprojevuje. To znamená, že zpočátku vůbec nevíte, že nějakou bakterii v žaludku vůbec máte. Vnější příznaky se dostaví až ve stavu, kdy je bakterie v žaludku natolik rozšířená, že je třeba přistoupit k léčbě.
Jako další problém vystupují první vnější příznaky helikobaktera, které jsou snadno zaměnitelné s běžnými trávicími obtížemi jako například:
- bolesti břicha
- žaludeční křeče
- špatné trávení
Pokud jste se dostali až do stavu, že pociťujete tyto žaludeční problémy pravidelně, tak ve vašem organismu došlo v jisté míře k narušení správné funkce žaludku. To znamená, že Helicobacter se usadil ve sliznici vašeho žaludku a množí se tam. Dále dochází k poškození přirozené hlenovité ochranné vrstvy žaludeční stěny, na kterou začnou působit žaludeční kyseliny, čímž se vyvolá gastritida (zánět žaludku). Tehdy pacient pociťuje příznaky prirovnateľné k pálení žaludku a jícnu.
Při neléčení ani v této fázi onemocnění se mohou později objevit peptické vředy (běžně označované jako žaludeční vředy).
Jak se vyvarovat infekci helicobacterem
Jelikož onemocnění spojené s infekcí bakterie helicobacter pylori do organismu se řadí k nemocem špinavých rukou, ve snaze vyhnout se infekci helicobacterem je velmi důležité především dodržování základních hygienických zásad. Doporučujeme především:
- důkladnou hygienu po vykonání potřeby
- hygienu rukou před každým jídlem
- pravidelnou ústní hygienu (helicobacter se dostává do organismu přes začátek trávicího traktu t.j. ústa)
- nepoužívat neumyté příbory a sklenice po druhých lidech
Způsob diagnostiky – helikobakter odhalíte i bez lékaře
Ačkoli podezření na infekci helicobacterem můžete mít již na základě zmíněných příznaků, definitivní potvrzení této diagnózy je o něco složitější. Nejspolehlivějšími metodami jsou gastroskopie a diagnostický test ze stolice (podobný tomu těhotenskému).
Gastroskopie je charakteristickým medicínským vyšetřením, při kterém vám vyšetřující gastroenterolog zavádí přes ústa hadičku se sondou až do žaludku. Při gastroskopii se zároveň odebírá pacientovi vzorek sliznice žaludku. Ta se posílá dál na laboratorní vyšetření, které potvrdí nebo vyvrátí výskyt bakterie ve vašem organismu.
Diagnostický test ze stolice je neinvazivní způsob zjištění infekce helicobacterem. To znamená, že při vyšetření ze stolice se nezasahuje přímo do lidského organismu. Vzorek stolice se umisťuje do speciální zkumavky s roztokem, která je součástí tohoto testu. Výsledek tohoto testu se vyhodnocuje podobně jako při těhotenském testu – dvě čárky značí potvrzen nález (výskyt bakterie v organismu). Výhodou testu ze stolice je to, že je volně prodejný v kterékoli lékárně či specializovaném internetovém obchodě, například mastichashop.cz. Tento způsob diagnostiky umožňuje zjistit výsledek v pohodlí vašeho domova. Nemusíte kvůli němu chodit k lékaři. Výsledek testu se dozvíte už do 10 minut a vyznačuje se poměrně vysokou mírou přesnosti – cca na úrovni 98%.
Jak probíhá léčba helikobaktera
Pokud některá z diagnostických metod prokázala výskyt bakterie ve vašem organismu, je na čase podstoupit léčbu za účelem eradikace helikobaktera z vašeho organismu. Na výběr máte opět dvě možnosti léčby: medicínskou a domácí (bez lékaře).
Medicínská léčba zahrnuje naordinování kombinace vícero druhů antibiotik a léků potlačujících tvorbu žaludečních šťáv (tzv. Inhibitory protonové pumpy). Léčba se zpravidla začíná trojkombinací léků. V případě, že po spotřebování těchto léků se nedostaví požadovaný efekt, ošetrejúci gastroenterolog zkouší jinou kombinaci účinných antibiotik, případně přistoupí až ke čtyřkombinaci silných léků nebo sekvenční léčbě. Nicméně, pokud je pacient infikován rezistentním kmenem helikobaktera, hrozí nadužívání antibiotik a celkové rozladění organismu.
Při domácím způsobu léčby, který se dá označit i jako alternativní, se přistupuje k onemocnění o něco komplexněji. Tento přístup obnáší nejen užívání přírodních antibakteriálních přípravků na potlačení helikobaktera, ale i celkovou změnu životosprávy a hlavně přijímané potravy.
Doporučujeme především omezit mastné, smažené a dráždivé jídla. Zbytečně nezatěžovat žaludek náročným zpracováním jídel a vyloučit příjem alkoholických nápojů.
Z konkrétních přípravků, jakými se lidé snaží zbavit této zákeřné žaludeční bakterie lze jmenovat koloidní stříbro, brokolicové klíčky, česnek, či aloe vera. Přestože některé z nich se v konkrétních případech mohou jevit jako účinné, ve většině případů se jedná o individuální zkušenosti neověřené na dostatečně velké vzorku pacientů. Za zmínku však stojí přírodní přípravek s názvem chioská masticha. Její účinky jsou potvrzeny několika vědeckými studiemi a pozitivními zkušenostmi mnoha lidí. Přestože jde o poměrně specifický produkt, dá se zakoupit v lékárnách, bio-obchodech nebo certifikovaných internetových obchodech – například mastichashop.cz.