Jak jsem se zbavil helikobaktera bez antibiotik

V tomto článku se dozvíte mou osobní zkušenost s náhlými trávicími obtížemi, návštěvou gastroenterologické ambulance, kde mi byla diagnostikován Helicobacter a jeho následnou léčbou. Nebylo to snadné, ale helikobaktera se mi podařilo nakonec zbavit. A to ne jakkoliv, ale bez antibiotik!

Běžnou životosprávou k trávicím potížím.

 

Jak jsem se zbavil helicobactera

Můj životní styl se nijak nevymyká běžným zvyklostem. Každý den vstávám ráno o šesté, chodím do práce, kde pracuji 8 hodin v kanceláři a po práci jdu zase domů. Ačkoliv se má práce nedá považovat za nějak extrémně náročnou, přesto mě dokáže pořádně vyčerpat (hlavně po psychické stránce). Právě kvůli tomu je mi vzácný čas, kdy se vrátím z práce domů. Lehnu si na gauč, pustím televizi a vypnu mysl. Občas se trochu věnuju autu nebo domu a po večeři jsem opět ve své oblíbené regenerační poloze. Víkendy jsou pro mě obohacením, protože téměř vždy někam chodím – buď k našim na vesnici, s přáteli na víno nebo na nějaký výlet.

Složení mého jídelníčku – kde jsem udělal chybu?

Během všech těch dnů se stravuji stejně jak 90% všech mých známých. Převážně tradiční česká kuchyně. Nějaké dobré maso, příloha a salát. Výhodou takovéto stravy je cena přiměřená chuti, a dostupnost téměř v každé restauraci s denním menu. Takže rozhodně nejsem vegetarián, vegán, ani nic podobného. A možná právě to byla ta chyba. Stále častěji jsem začínal pociťovat různé trávicí potíže, měl jsem problémy ze stolicí, z času na čas mě napínalo a začínalo mi být i špatně od žaludku.

Znepokojení z častých žaludečních potíží

Ze začátku vždy, když jsem pocítil tyto problémy, tak jsem myslel, že jde jen o zkažený žaludek a po průjmu mé problémy zase ustoupí. No protože se to opakovalo častěji, mé znepokojení narůstalo stále více. A když přišla nechuť k jídlu – při mých oblíbených boloňských lasagních, tak jsem se rozhodl, že musím jít k doktorovi.

Návštěva lékaře, nezapomenutelná diagnostika

Popis příznaků mých těžkostí mě dovedl až do gastroenterologické ambulance. Tam mě čekala nezapomenutelná diagnostika – sonda, kterou mi doktor prozkoumal žaludek. Je to taková hadička, kterou vám lékař strčí přes ústa až do žaludku. Dost mě napíná, když si strčím prst do hrdla, natož celou hadici se sondou až do žaludku. No každopádně tato nepříjemná zkušenost byla užitečná. Na slova doktora si pamatuji dodnes:

“No prosim, helicobacter!”

To slovo jsem slyšel poprvé. Nevěděl jsem, co je helicobacter, ale když mi doktor vypsal jakousi trojkombinaci léků, zmocnil se mě pocit, že jde o něco vážného. Léky na recept jsem si byl vybrat v lékárně (dostal jsem Helicid, Fromilid, Entizol) a okamžitě jsem doma zadával do vyhledávání na internetu slovo “Helicobacter“.

Předepsaná trojkombinace léků?
To musí být vážné!

Dost mě překvapilo, že jde o poměrně rozšířenou žaludeční bakterii, která narušuje trávení, protože jsem o ní ještě nikdy neslyšel. Rovněž jsem byl překvapen z trojkombinace léků, kterou mi doktor naordinoval. Tolik léků najednou jsem asi ještě ani neužíval. Když to však mělo vyřešit mé časté problémy s trávením, chtěl jsem to mít za sebou čím dříve.

Antibiotika mé problémy ještě zhoršily, nahradil jsem je přírodní terapií

To jsem však ještě netušil, že k problémům, které jsem už měl přibudou i bolesti břicha, špatné trávení a nadměrná hlenotvorba. Měl jsem dojem, že mé tělo ty léky jaksi nepřijímá, a tak jsem je vysadil. Nejdříve jsem s tím chtěl jít opět k doktorovi, ale když jsem si vzpomněl na tu hadičku do žaludku, tak jsem zkusil hledat na internetu, jestli náhodou nenajdu něco přírodního na helikobaktera.

 

Našel jsem mastichu a na stránke mastichashop.cz taky domácí test na helikobaktera ze stolice. Doposud jsem rozhořčen, že mi doktor cpal hadici až do břicha, když existují i takové testy. Masticha byla drahá (1150 Kč), ale řekl jsem si, že to zkusím. Horší než antibiotika to už být nemohlo. Dostal jsem k tomu i takový letáček, kde bylo přesně popsáno dávkování při mém onemocnění.

Terapie mastichou přinesla ústup problémů s trávením a poradila si s Helicobacterem

Nevím, jestli to bylo tou psychikou, nebo to opravdu pomohlo, hned po prvních dávkách jsem se cítil lépe. Po cca 4 dnech jsem ani nevěděl, že jsem nějaké problémy s trávením měl a dokonce jsem se zbavil i drobných vyrážek na pleti. Podle doporučení z letáku jsem však užíval celé balení kapslí mastichy a nepřestal po prvotní úlevě. Následně jsem týden počkal a provedl test na helikobaktera.

Výsledek mastichový terapie = Helicobacter negativní, problémy s trávením přešli.

Jsem moc rád že jsem zkusil mastichu, díky čemu jsem se zbavil helicobactera bez antibiotik a mohu si opět dopřávat moje oblíbené lasagne. 🙂