Jaké léky na helikobaktera vám předepíše lékař a proč často selhávají

Chcete vědět, jak léčí přemnožený Helicobacter pylori konvenční medicína? Kdy vůbec infekci Helicobacter pylori léčí a kdy ne? Nahlédli jsme za vás do dokumentů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a IV. interní klinice, 1. LF UK a VFN v Praze.

Prevalence helikobaktera ve světě a v ČR

Odhaduje se, že infekce bakterií Helicobacter pylori (Hp) je celosvětově rozšířená na 60-80% populace. Přestože ve vyspělých zemích západní Evropy má prevalence klesající tendenci, v České republice se u dospělých stále pohybuje na úrovni 45-83%.

Ne každý může eradikační léčbu podstoupit

Zajímavostí je, že ne každý pacient postižený Helicobacterem musí být i nutně léčen. Léčba se doporučuje primárně pacientům s vředovou chorobou žaludku duodena. U pacientů s dyspepsií není doporučena nejen eradikační terapie, ale dokonce ani samotná diagnostika výskytu ba

kterie Hp. Platí zde zásada – nevyšetřujeme pacienty, kterým neplánujeme nasadit eradikační terapii (tedy všechny bez podezření na výskyt vředových onemocnění žaludku či dvanáctníku). Takovým pacientům se doporučuje tzv. symptomatická léčba a doporučení ke změně životního stylu.
K pacientům, kteří si výslovně přejí eradikační léčbu se přistupuje individuálně.

Proč se eradikační terapie nedoporučuje každému

Důvodů nepodání eradikační léčby ve všech případech výskytu helikobaktera je několik. Jedním z nich je rostoucí míra rezistence bakterie na antibiotika. V ČR dosahuje rezistence na antibiotika úroveň 20-30%, v okolních zemích až do 40%. Při takto zmutovaných kmenech bakterie se může léčba v budoucnu značně zkomplikovat. Dalšími důvody jsou problémy s nadužíváním antibiotik a následnými vedlejšími účinky obnášajúcimi nežádoucí gastrointestinální symptomy, alergické reakce či nadměrné opotřebení orgánů jako ledviny a játra.

Jak probíhá antibiotická eradikační léčba

Eradikační léčba zahrnuje různé kombinace antisektorické léčby se dvěma antibiotiky. V případě neúspěšné léčby, například v důsledku rezistence na antibiotika, se ošetřující lékař snaží překonat nezdar změnou léčebného režimu. Na výběr má několik variant:

Jak probíhá antibiotická eradikační léčba

Co dělat v případě neúspěšné antibiotické léčby

V případě, že lékařem nasazena antibiotická léčba nebyla úspěšná, máte na výběr ze dvou variant. První je počkat 8 týdnů, než se organismus zharmonizuje po náročné antibiotické léčbě a nechat si nasadit jinou kombinaci antibiotik a PPI. Druhou možností je přírodní léčba, která je k organismu značně šetrnější. Příkladem účinného přírodního přípravku proti Hp bez vedlejších účinků je chioská masticha. Více info najdete taky na: mastichaterapie.cz

 

Zdroje:

https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2011/03/06.pdf

www.cls.cz/dokumenty2/os/r022.rtf