Jak diagnostikovat helikobaktera bez lékaře

Přestože se výskyt bakterie Helicobacter pylori spojuje se sliznicí žaludku a dvanáctníku, a tedy je před naším zrakem skrytý, na základě jistých indikátorů lze rozpoznat i bez odborného lékařského vyšetření. V tomto článku si řekneme, jak se vyhnout sáhodlouhé návštěvě lékaře v případě, že chceme odhalit výskyt helikobaktera v organismu.

Při snaze o potvrzení, zda vyvrácení nálezu helikobaktera v organismu je vhodné sledovat následující indikátory:

Přišli jste do styku s nakaženou osobou?

Helikobakter pylori se dostává do organismu zpravidla přes začátek trávicího traktu t.j. ústní dutinu. K prvnímu indikátoru infekce Helicobacterem lze zařadit informaci, zda jste se dostali do blízkého kontaktu s osobou, která již je postižena touto bakterií. Obzvláště rizikovými jsou případy líbání, používání společných příborů a sklenic. Helikobakter pylori se řadí k nemocem špinavých rukou, a tudíž je nutné pro zamezení jeho šíření důkladně dodržovat základní hygienické návyky jako například mytí rukou vždy před jídlem, nebo důkladná ústní hygiena. Kompletní informace o přenosu helikobaktera se dočtete v článku: Jak se přenáší Helikobakter.

Vykazujete příznaky, kterými se vyznačuje Helikobakter pylori?

Při infekci Helicobacterem pylori je nejnebezpečnější, že v časných fázích onemocnění se projevuje jen nepatrně, co mnozí lidé ani nepostřehnou. Naplno se projeví až v době, kdy je v organismu natolik rozšířený, že je nutné neprodleně zahájit léčbu, aby nezpůsobil výraznější problémy jako například gastritidu, nebo vředová onemocnění žaludku.

K prvotním příznakem infekce helikobakterem lze zařadit:
– žravost
– neustálý hlad
– nutkání stále jíst

V další fázi se zvyknou objevit příznaky jako:
– bolesti a křeče žaludku
– říhání
– výstup kyselých šťáv ze žaludku vzhůru
– pálení žáhy

V případě, že jste si prošli těmito fázemi žaludečních potíží, nebo vás některé z nich trápí v dlouhodobém horizontu, měli byste zpozornět, protože je velmi pravděpodobné, že právě vy jste infikován bakterií Helicobacter pylori. Více informací o příznacích helikobaktera naleznete také v článku: Helikobakter příznaky.

Udělejte si domácí test na helikobakter!

test na helicobacter pylori

Podozření na infekci helicobacterem pomocí předešlých indikátorů rozhodně nelze podceňovat, avšak stále jej nelze považovat za dostatečnou diagnostiku. Mnohem spolehlivější metodou je pořídit si domácí test na zjištění výskytu helikobaktera v organismu. V dnešní době už kvůli těmto testům není nutné chodit do lékáren, protože se nacházejí v nabídce více certifikovaných internetových obchodů – doporučujeme například: Ecotest na přítomnost helikobaktera v eshopu Mastichashop.cz. Spolehlivost tohoto testu je až 99%, což je srovnatelné s laboratorním vyšetřením a výsledek testu se dozvíte již do 10 minut od provedení testu, přičemž jeho cena je jen 199 Kč.

Co dělat, když se mi potvrdila infekce Helicobacterem?

V případě potvrzení infekce bakterií Helicobacter pylori je nutné začít neodkladnou léčbu, aby se bakterie nerozšiřovala dál v našem organismu a nezpůsobila problémy jako gastritida, žaludeční vředy, případně rakovinu žaludku. Více praktických informací o léčbě naleznete v článku: Kde se vyskytuje Helikobakter a jak se ho zbavit

1 thought on “Jak diagnostikovat helikobaktera bez lékaře

Komentáře nejsou povoleny.