Gastritida – zánět žaludku

Gastritida je zánětlivé onemocnění žaludku, ke kterému dochází narušením hlenovité ochranné vrstvy sliznice žaludku. Žaludeční stěna je následně vystavena přímému styku se žaludečními kyselinami, což může vést ke vzniku vředových onemocnění žaludku – žaludečních vředů.

Gastritida se dělí na akutní a chronickou, přičemž chronická se dále člení na tři podtypy (A, B, C) v závislosti na příčine vzniku tohoto onemocnění.

Akutní gastritida

Akutní zánět žaludku má rychlý průběh, který obvykle trvá několik dní. Vznik akutní gastritidy může být zapříčiněn vnějšími i vnitřními faktory. K vnějším faktorům se řadí dráždivá strava (např. Příliš kořeněná jídla), alkohol, či některé druhy léků. Při vnitřních faktorech jde převážně o stres, či šokovou reakci.

Chronická gastritida

Chronický zánět žaludku je dlouhodobý zdravotní problém. Chronická gastritida může být důsledkem různých příčin, na jejichž základě se dělí na jednotlivé typy:

  1. Typ A – autoimunní reakce organismu – Nastává pokud tělo považuje buňky vlastního organismu za cizorodé a vytváří protilátky na jejich odstranění.
  2. Typ B – infekce Helicobacter pylori – B-typ chronické gastritidy je nejčastějším případem tohoto onemocnění. Gastritida jako následek infekce bakterií Helicobacter pylori představuje přibližně 80-90% případů vzniku zánětu žaludku. Jelikož se jedná o nejčastější faktor,  je důležité vyvarovat se infikování touto žaludeční bakterií. Rizikovými jsou zejména uzavřené komunity lidí v ošetřovatelských domech apod. Pro více informací doporučujeme článek: Jak zamezit šíření helikobaktera.
  3. Typ C – toxikačná – Třetí typ chronického zánětu žaludku bývá zapříčiněn cizorodými látkami, většinou se jedná o některé druhy dlouhodobě užívaných léků s negativními vedlejšími účinky vzhledem ke sliznici žaludku. Příklady takových léků jsou: acylpyrin, ibuprofen, aspirin

Příznaky gastritidy

Příznaků tohoto onemocnění je několik, přičemž snad všechny jsou spojeny s různými žaludečními obtížemi. Konkrétně lze jmenovat tyto projevy gastritidy:

  • pálení žaludku, pálení žáhy
  • nechutenství, ztráta chuti k jídlu
  • bolest v nadbřišku
  • pocity špatného trávení, nevolnost
  • plynatost, nadýmání, průjmy

Diagnostika zánětu žaludku

Diagnostika gastritidy probíhá zpravidla endoskopicky – gastroskopií. Během tohoto vyšetření vyšetřující gastroenterolog zavádí pacientovi přes ústa hadičku se sondou až do žaludku. Pomocí ní dokáže zhodnotit stav žaludeční sliznice, odebrat vzorek na potvrzení, nebo vyvrácení infekce helicobacterem, nebo dokonce odhalit vznik žaludečních vředů.

Léčba gastritidy

Léčba akutní gastritidy nutná není. Stačí odstranit rizikové faktory jako dráždivou stravu, alkohol, silné léky a zánět by měl projít po pár dnech sám. V případě chronické gastritidy se léčba odvíjí od důvodu vzniku zánětu v žaludku. Jelikož v převážné míře se jedná o infekci helicobacterem, tak součástí léčby jsou léky určené k vyléčení této bakterie. Nejčastěji předepisovanou kombinací léků jsou antibiotika, inhibitory protonové pumpy a antacida. Problémem je, že ačkoliv dokáže taková kombinace léků vyřešit problém s helicobacterem a gastritidou, negativně ovlivňuje jiné části organismu (oslabuje imunitu, játra, ledviny …)

 

Kdo má zájem potlačit gastritidu a zbavit se helikobaktera šetrně, může sáhnout po přírodních přípravcích jako např. chioská masticha na stránce mastichashop.cz. Ta se podle vědeckých výzkumů jeví při obdobných potížích až překvapivě účinně a navíc nevykazuje žádné vedlejší účinky. Každé zdravotní rozhodnutí je však dobré konzultovat s lékařem.