Pálení žáhy, pyróza, reflux

Co je pálení žáhy, příznaky pálení žáhy (refluxu)

 

Pálení žáhy, pyróza, reflux – to vše jsou názvy pro jev, při kterém vystupuje žaludeční kyselina ze žaludku “nahoru” do jícnu a vyvolává pálivou bolest a tlak v oblasti hrudní kosti a krku. Pálení žáhy je poměrně rozšířenou zdravotní obtíží. Podle statistik se s tímto problémem setkalo až 30% světové populace, přičemž u 12% lidí se objevuje opakovaně. V tomto článku přiblížíme podrobné informace o tom, jaké jsou příčiny pálení žáhy, příznacích refluxu, léčbě a nejohroženějších skupinách lidí.

 

Koho postihuje pálení žáhy (reflux) nejčastěji

Mezi nejčastější skupiny lidí trpící pálením žáhy patří lidé s nadváhou a obezitou, kuřáci, těhotné ženy a lidé nedodržující zásady zdravé výživy. Rovněž nelze opomíjet ani skupiny lidí, u kterých dochází k pálení žáhy v důsledku zdravotních potíží jako refluxní choroba žaludku a infekce žaludeční bakterií Helicobacter pylori.

 

Nejčastěji skupiny lidí s refluxem (pálením žáhy)

  • lidé s nadváhou a obezitou
  • kuřáci
  • těhotné ženy
  • lidé nedodržující zásady zdravé výživy
  • pacienti s refluxní chorobou žaludku a žaludeční bakterií Helicobacter pylori

 

Pálení žáhy příčina

Zjednodušeně by se dalo říci, že příčinou pálení žáhy jsou žaludeční šťávy. Žaludečním šťávám nelze upřít v procesu trávení nezastupitelnou roli, avšak kromě trávicích enzymů obsahují agresivní kyselinu chlorovodíkovou. Ta sice napomáhá trávení, ale pokud se dostane mimo prostředí žaludku, který je chráněn sliznicí, tak může dojít k problémům s pálením žáhy.

Za hlavní příčinu pálení žáhy tedy lze označit výstup žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu, který není chráněn žaludeční sliznicí.

 

Co způsobuje pálení žáhy

Mezi faktory negativně ovlivňující pálení žáhy a zároveň takové, které lze přímo a bez větší námahy omezit lze zařadit následující:

  • Nevhodná strava
    Nevhodné jsou příliš mastné, kořeněné a dráždivé pokrmy, citrusové plody, sladkosti. Dobré je omezit rovněž příjem sycených, kofeinových a alkoholických nápojů.
  • Kouření
    Jako ve většině případech týkajících se zdraví, i při problémech s refluxem způsobuje kouření a příjem nikotinu zhoršení stavu, proto je dobré se ho vyvarovat.
  • Nesprávné stravovací návyky
    Kromě přijímané potravy si třeba dát pozor i na samotné stravovací návyky. K zásadám správných stravovacích návyků lze zařadit upřednostnění malých pokrmů, pomalé (nehltavé) jedení, důkladné žvýkání potravy. S přihlédnutím k pálení žáhy není dobré jít hned po najedení lehnout si, nebo jíst těsně před spaním.
  • Léky
    Reflux mohou přivodit i některé druhy léků, nejčastěji k němu dochází při nadužívání antibiotik či antidepresiv.

 

Pálení žáhy pomoc

Obtíže s pálením žáhy jsou specifické v tom, že mohou nastat i bezprostředně po nevhodné stravě, ale mohou být i příznakem vážnějšího zdravotního onemocnění. Z tohoto důvodu k refluxním problémům přistupují lidé různými způsoby. Od různých babských rad, přes diety, až po lékařem předepisovaným lékům. Pojďme si představit jednotlivé z nich:

 

Babské rady proti pálení žáhy

Babské rady proti pálení žáhy jsou většinou založeny na jednotlivých zkušenostech lidí. Zajímavé na nich je zejména to, že co pomohlo někomu jinému pomoci nemuselo. Jde tedy o značně nedůvěryhodné metodu léčby pálení žáhy. Na internetu se nacházejí různé domácí recepty proti pálení žáhy. Nejčastěji z nich jsou tyto:

  • soda bikarbona
  • zázvorový čaj
  • jablečný ocet
  • hořčice
  • mandle
  • aloe vera
  • minerální vody (Fatra)

 

Léky na pálení žáhy – jsou vůbec prospěšné?

Další možností odstranění problémů s refluxem je odborná pomoc. K návštěvě lékaře se pacienti uchylují většinou pokud jsou jejich problémy dlouhotrvající, případně se pravidelně opakují.

V medicínské praxi se proti pálení běžně předepisují antacida a léky na potlačení tvorby žaludečních šťáv. Z logického hlediska ideální řešení. Pálení žáhy totiž způsobují žaludeční šťávy vystouplé ze žaludku do jícnu.

Omezení tvorby žaludečních šťáv = omezení pálení žáhy.
Velkým problémem však je, že odstraněním bolesti neodstraňujeme samotný problém / příčinu onemocnění.

Dokonce mnohé medicínské vědecké studie poukázaly na fakt, že inhibitory protonové pumpy (léky na potlačení tvorby žaludečních šťáv) neřeší problémy s pálením žáhy, jen ho dočasně zmírní.

A zároveň druhou stranou mince je to, že takové léky mohou při delším užívání napáchat v žaludku více škody než užitku. Omezená tvorba žaludečních šťáv zpomaluje trávení. Do organismu následně nemusí proudit dostatek živin z potravy a může dojít i k úbytku na váze. V extrémních případech může nedostatečně natrávená potrava v žaludku způsobit další nezanedbatelné zdravotní potíže.

 

Pálení žáhy – což pomáhá opravdu

Pokud se chceme zbavit příčiny pálení žáhy a ne jen příznaků, tak si třeba uvědomit, kdy k pálení obvykle dochází.

  • pálení žáhy bezprostředně po jídle – může znamenat nesprávnou funkci trávení, které je třeba podpořit a ne omezit léky. První pomoc při pálení žáhy v tomto případě může být užití nějakého probiotika, případně jablečného octu, který stimuluje tvorbu žaludečních šťáv, a tak napomáhá správné funkci trávení.
  • dlouhodobé / opakující se pálení žáhy – v mnoha případech je způsobeno infekcí žaludeční bakterií Hp. Jako první doporučujeme provést domácí Test na Hp. Skutečnou pomoc v tomto případě představuje eradikace této žaludeční bakterie. To je možné uskutečnit náročnou antibiotickou léčbou u gastroenterologa, příp. přírodními alternativami, z nichž vyzdvihujeme zejména chioskou mastichu označovanou také jako “zabiják helikobaktera“. Výhodou přírodních alternativ proti pálení žáhy je absence negativních vedlejších účinků a možnost domácí terapie.