Co jíst při průjmu

Průjem je jedním z nejčastějších onemocnění trávicího traktu (u dětí dokonce nejčastějším onemocněním vůbec). Průjem se projevuje vícekrát opakovanou řídkou až vodnatou stolicí. S průjmy bývají v mnoha případech spojeny i další příznaky jako bolesti břicha a křeče v břiše, nevolnost a pocit celkové slabosti organismu. Léčba průjmu se obvykle řeší svépomocně v domácím prostředí. Návštěva lékaře je nutná až když průjem trvá déle než 5 dní, případně stolice obsahuje krev.

Cestovatelský průjem

Samostatnou kapitolou je tzv. cestovatelský průjem. K tomu dochází zejména během dovolených v exotických destinacích, kde náš organismus není zvyklý a imunitou dostatečně vybaven proti cizím typům bakterií.

Kdy dochází k průjmu

Príčiny průjmů mohou být různé. K nejčastějším se řadí infekce (bakteriálního nebo virového původu), alergie na některé druhy potravin, střevní onemocnění (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba), vedlejší účinky léků (antibiotika, antacida), otrava toxiny.

Důležité je však připomenout, že průjem je obranný mechanismus organismu, kdy se tělo snaží co nejjednodušeji zbavit trávicí trakt látek, které mu neprospívají. V tomto smyslu lze průjmu přisoudit jakousi očistnou roli.

Třeba si však dávat pozor, protože při dlouhotrvající / opakujícím se průjmu může rychle dojít k dehydrataci, která je pro organismus mnohem nebezpečnější než samotný průjem.