Helicobacter pylori a kožní problémy

Helicobacter pylori je bakterie postihující žaludek velkého procenta populace (cca na úrovni 40%). Tato bakterie způsobuje mnohé žaludeční potíže: od bolestí břicha, žaludečních křečí, nechutenství, až po pálení žáhy. U jisté skupiny lidí se Helicobacter projevuje kožními problémy – akné, zarudnutí a svědění pokožky, ekzematoidný výsev. Problémem je, že kožní potíže jsou nejenže neestetické, ale navíc při neléčení se mohou rozvinout do chronických kožních onemocnění.

Co říká na kožní projevy Helicobacter odborná veřejnost

Ve zprávě Závazného doporučení léčby infekce Helicobacter pylori z roku 2004 se skutečně uvádějí kožní problémy jako jedna z možných indikací bakterie Helicobacter pylori, i když jejich příčinná souvislost zatím není dostatečně prozkoumána. Jako nejčastější kožní potíže při infekci Helicobacterem uvádí:

  • rosacea – zánětlivé onemocnění způsobující zarudnutí pleti v oblasti brady, lící a nosu
  • urticaria – tzv. kopřivka, jde o drobné vyrážky vyvolávající svědění a pálení pokožky
  • alopecia areata – ložiskové vypadávání vlasů

Komu Helicobacter způsobí i kožní problémy

Důležité je, že kožní problémy nepostihují každého pacienta infikovaného Helicobacterem, ale příznaky se projevují velmi individuálne. Větší pravděpodobnost pro rozvoj kožních onemocnění způsobených Helicobacterem mají lidé s citlivou a pórovitou pokožkou.

Jak předejít kožním problémům při infekci Helicobacterem

Obecně platí, že pokud za kožní problémy může Helicobacter, tak eradikací Helicobactera se zbavíme i kožních potíží. Zajímavé přitom je, že během antibiotické léčby se mohou kožní problémy ještě zhoršit, zvláště u antibiotik vyvolávajících alergické reakce.

Zjistit více o léčbě Helicobacter v domácích podmínkách