Víte jaké jsou příznaky žaludečních vředů?

Vředy se nejčastěji objevují v oblasti žaludku a dvanáctníku (společně jsou pak označovány jako peptické vředy), postihnout mohou ale také jiná místa trávicího traktu. Jako žaludeční vředy potom běžně označujeme všechny vředy, které se v této oblasti vyskytují. Čím se vyznačují a jaká je jejich souvislost s infekcí Helicobacter pylori?

 

Co jsou to žaludeční vředy?

Žaludeční vředy jsou zánětlivým onemocněním oblasti žaludku, dvanáctníku, jícnu či okolí Meckelova divertiklů. Ve většině případů se žaludeční vředy vytvoří v organismu, který prošel infekcí bakterií Helicobacter pylori. Pokud se tato infekce neléčí, její průběh může vést až k tvorbě žaludečních vředů a v nejhorším případě končí i rakovinou žaludku. Žaludeční vředy samy o sobě ale také mohou představovat smrtelnou hrozbu, a to v případě krvácení do žaludku způsobeného jejich nečekaným prasknutím.

Jaké jsou příznaky žaludečních vředů?

Vzhledem k tomu, že žaludeční vředy vznikají často jako důsledek infekce bakterií Helicobacter Pylori, jsou jejich příznaky velmi podobné. To, zda se v organismu vyskytují žaludeční vředy, lze ale nejlépe poznat podle několika signálů. Pokud na sobě pozorujete více z následujících příznaků a to po dobu delší než 14 dní, navštivte co nejdříve svého lékaře kvůli vyšetření žaludku. Zvlášť rizikovou skupinou jsou v tomto případě lidé starší 45 let.

 

Toto jsou hlavní příznaky žaludečních vředů:

  • bolest břicha a zvlášť v oblasti těsně pod hrudním košem během přijímání potravy
  • nadýmání a pocit plnosti
  • nevolnost
  • nadměrné slinění
  • nechutenství
  • zvracení krve
  • pálení žáhy
  • hnilobně páchnoucí stolice

Jak se žaludeční vředy diagnostikují?

Žaludeční vředy se nejčastěji potvrzují gastroskopií – lékařským vyšetřením, během kterého je do žaludku zavedena hadička se sondou. Ta zjišťuje přítomnost a případně také umístění či závažnost žaludečního vředu. Pokud se jeho výskyt nepotvrdí, lze díky tomuto vyšetření alespoň odhalit příčinu vašich zdravotních potíží, kterou může být např. zánět žaludku či infekce bakterií Helicobacter Pylori.

 

Prevence žaludečních vředů

Nejdůležitější je z hlediska prevence pozorně sledovat všechny žaludeční problémy a věnovat jim dostatečnou pozornost. Snažte se také ve svém žaludku a celém trávicím traktu vytvořit zdravé prostředí, dodržujte stravu pro žalúdeční vředy.

Doporučujeme také užívání potravinových doplňků. Mezi vhodné výživové doplňky patří například Masticha Active s obsahem chioské mastichy. Díky speciálnímu složení napomáhá udržovat zdravé prostředí v žaludku.

Mnoho pozitivních zkušenosti jejích uživatelů hovoří o vyléčení helikobaktera a utlumení žaludečních vředů.

Pravou chioskou mastichu nakupujte vždy od autorizovaných prodejců, například zde: www.mastichashop.cz