Pozor na přenos helikobaktera. Nakazit se můžete i při líbání!

Bakterie helicobacter pylori se přenáší dvěma hlavními způsoby:

  • orálně-orálním (tzv. ústa – ústa)
  • fekálně-orálním (tzv. stolice – ústa)

V tomhle článku se dozvíte podrobné informace o přenosu helikobaktera ústní formou. Čemu se třeba vystříhat, co je rizikové, a ostatní potřebné informace o přenosu helikobaktera orální formou. Pokud vás zajímá přenos helikobaktera celkově, přejděte na článek – Helicobacter přenos.

Jak dochází k orálně-orální infekci helicobacterem

Bakterie helicobacter pylori se dostává do lidského organismu ústy, tj přes začátek trávicího traktu. Pokud se bavíme o orálně-orální infekci, tak nákaza helicobacterem přichází od osoby postižené helicobacterem prostřednictvím jejích slin.
Ačkoli helicobacter nemá v ústech vhodné prostředí pro svou existenci, pár minut dokáže přežít i v tomto prostředí. Právě tento čas je při orálně-orální infekci helicobacterem rizikový.

Jak se mohou dostat infikované sliny do mého organismu?

Je potřeba si dávat pozor především na tyto rizikové faktory:

  • líbání s infikovanou osobou
  • bezprostřední použití příboru, nebo neumytého nádobí po infikované osobě
  • pití více osob ze stejného poháru

Jak se dostane helicobacter pylori do slin?

Přirozeným místem výskytu helikobaktera je žaludeční sliznice. V ústech tato bakterie nemá vytvořeno vhodné prostředí pro své přežití. To znamená, že v ústní dutině přežije helicobacter pylori jen pár minut. Rozhodujícími jsou vždy první dvě minuty! Helicobacter se ze žaludku (kde přebývá) dostane do ústní dutiny a slin obvykle odříhnutím, nebo kvůli refluxu (výstup kyselých šťáv ze žaludku nahoru).

Pro koho je helicobacter nejrizikovější?

Nejvíce náchylný na infekci helicobacterem je ten, kdo nemá vůči této bakterii dostatečně imunní organismus. To se projevuje tak, že člověk mívá časté trávicí a žaludeční potíže jako např. bolesti břicha, pocity nevolnosti, špatné trávení, nadýmání, nebo problémy jako kručení ze žaludku apod.. Pokud se řadíte mezi lidi s takovým obtížemi, pravděpodobně jste se dostali do styku s helicobacterem a hrozí rozmach bakterie ve vašem organismu. Nicméně nezoufejte, infekci se můžete bezpečně vyhnout. Zamezit infekci helicobacterem lze například přírodními metodami prevence, například Chioskou mastichou, ze které produkty najdete taky na mastichashop.cz.

Dá se infikovat helicobacterem i od zvířat?

Dostupných informací o přenosu helikobaktera od zvířat je mnoho. Problémem však je, že jejich závěry jsou různé. Některé zdroje uvádějí, že helikobakter můžete získat i od svých domácích mazlíčků (psi, kočky …), avšak pravdivost takových tvrzení je dosud nedostatečně prozkoumána, a tedy může v sobě nést i jisté zrnko pochybnosti.