Plynatost, nafukování a nadýmání jsou hovorové pojmenování pro zdravotní potíž označovanou medicínským pojmem meteorismus. Meteorismus je stav, při kterém dochází v trávicím traktu ke kumulaci plynů následkem trávicích procesů. Při problémech s plynatostí je důležité vědět, že se nejedná o samotné onemocnění, ale je to “jen” příznak poruchy trávicího traktu. Nejčastěji je meteorizmus důsledkem funkční dyspepsie nebo syndromu dráždivého střeva.
Plynatost – nafouklé břicho a jeho příčiny
Základním faktem je, že tvorba plynů při trávicím procesu je absolutně přirozená. Problém nastává tehdy, pokud se tyto plyny nadměrně hromadí a způsobují tzv. nafukování břicha. Jednoduchým přirovnáním lze říci, že člověk se tehdy cítí, jakoby měl v žaludku balón plný plynů. Příčiny nafouknutého břicha kromě dlouhodobých trávicích obtíží mohou spočívat například v konzumaci objemného jídla obsahujícího složky, které během trávení vylučují nadměrné množství plynů. Důvěrně známé jsou v tomto smyslu například luštěniny. Proto se luštěniny doporučují před přípravou vařením nejprve namočit.
Plynatost u žen
Je to zvláštní, ale meteorizmus postihuje zejména ženy. U těch se pocit nafouklého břicha projevuje častěji než u mužů. Může se objevit před menstruačním cyklem, kdy mnoho žen pociťuje nafouknuté, napnuté břicho a s tím spojenou plynatost.
Také meteorizmus souvisí se zadržováním vody těle, která se stejně více projevuje u žen než u mužů.
Nejčastějším obdobím, kdy ženy trpí plynatostí je období těhotenství. Tehdy je za plynatost zodpovědný hormon progesteron, který mírně zpomaluje trávení a způsobuje zvýšenou možnost nafukování. U mnoha žen trvá tento problém od počátečních měsíců těhotenství a trvá až do porodu. Ženy v těhotenství udávají plynatost jako třetí nejnepříjemnější komplikaci těhotenství – po tvrdnutí břicha a otocích končetin.
Kdy nastává nadýmání po jídle
Nafouklé břicho, plynatost a nadýmání jsou typické obzvláště po konzumaci těchto potravin:
- luštěniny (fazole, čočka, hrách)
- kapustoviny (zelí, kapusta, květák, brokolice)
- cibuloviny (cibule, česnek, pórek)
- koreňoviny (červená řepa, ředkev)
- droždí
- pšenice
- sycené nápoje
Jejich omezením sice snížíte riziko nadměrné tvorby plynů v trávicím traktu, ale pokud jde o dlouhodobější trávicí problém – např. funkční dyspepsii, tak zdroj problému stále přetrvává.
Jak zjistíme, zda je problém dlouhodobější? Když se objevuje opakovaně a pravidelně.
Nadměrná plynatost jako společenský problém
Není velkým tajemstvím, že meteorizmus je přinejmenším choulostivý problém, protože ve společnosti může zapříčinit nepříjemné faux pas. Nafukování je sice možné zadržovat i myslí, ale jen do momentu, pokud to umožní svěrač. Pokud se tato hranice překročena, nahromaděné plyny se vyloučí buď ústy (říhání) nebo konečníkem (prdění).
Důležité je upozornit, že není vhodné snažit se zadržovat vylučování plynů pokaždé, protože jinak by to mohlo vyústit do chronické poruchy trávení.
Další problémy plynatosti – kručení v břiše, bolesti břicha a podbřišku, křeče
Ak nahromaděné plyny z trávicího traktu nemohou odejít přirozeně sami, obvykle dochází k dalším problémům. Nejčastějšími z nich jsou:
- bolesti břicha, bolesti v podbřišku
- kručení v břiše
- tlak v podbřišku
- nafouklé tvrdé břicho
- křeče v břiše
Jak se zbavit plynatosti, nafouknutosti a nadýmání
Pomohou mi léky proti nadýmání a plynatosti?
Na začátek je nutné upozornit, že při jakékoliv léčbě by nám nemělo jít o eliminování příznaků, ale o řešení příčiny zdravotního problému. Meteorismus je obecně příznakem problematického trávení. To značí, že ve snaze o vyřešení tohoto problému je potřeba nastartovat správnou funkci trávení.
Prvním a základním bodem, na který častokrát zapomínáme je samotná konzumace jídla. Lidé zapomínají na to, jak správně jíst – stravujeme se ve spěchu, často ve stoje, bez dostatečně vyhrazeného času. Při tom jídlo nedostatečně žvejkáme, při samotném polykání jídla se příliš nadýcháme vzduchu a podobně. Pokud jste se v těchto větách našli, urychleně tento zlozvyk změňte a snažte se konzumovat s klidem, s dostatečným časem a pomalu.
V tomto ohledu se mohou jevit jako nedostatečné například i léky proti plynatosti, protože problém řeší jen dočasně. Při dlouhodobých problémech s trávením se meteorizmus opět vrátí, proto je vhodné k léčbě tohoto problému podívat komplexně.
Jak zlepšit trávení a odstranit plynatost nastálo?
Nesprávné trávení bývá častokrát zapříčiněné nedostatkem trávicích šťáv a enzymů. Zlepšením trávení může být odstraněna plynatost přirozeně bez větších zásahů léků do organismu.
Trávení lze zlepšit různými způsoby:
- užívání probiotik – nejčastějšími jsou ty na bázi laktobacilů, avšak určité skupině lidí může právě laktóza škodit, účinnou náhradou jsou probiotika kvasinkového typu např. Saccharomyces boulardii
Náš tip: Masticha Active – kombinace chioské mastichy s probiotickou kvasinkou Saccharomyces boulardii, pro dokonale zdravé trávení!
Více o této kombinaci je možno najít na stránce mastichaterapie.cz
- jablečný ocet – stimuluje tvorbu trávicích šťáv a napomáhá i při hubnutí
- bylinky – rozmarýn, kmín, šalvěj, fenykl
- pohyb, sport – vyhýbat se sedavému a ležavému životnímu stylu napomáhá správné peristaltice střev, což se projeví i na stavu trávení
Meteorismus – kdy je nutná návštěva lékaře?
Léčba plynatosti není v lékařské praxi obvyklá, protože, jak jsme zmínili, jedná se spíše o příznak něčeho jiného, než samotný zdravotní problém. Nicméně, neodkladná návštěva lékaře je nutná v případech, kdy je plynatost / nadýmání / nafukování spojené i s tuhými křečovitými bolestmi břicha, zácpou, průjmem nebo zvracením.