Masticha – zabiják helikobaktera

masticha-740x207

V případě, že vás trápí bakterie Helicobacter pylori, nebo žaludeční potíže způsobené Helicobacterem, tak by vás mohl zajímat přírodní produkt – Chioská masticha, které se jinak říká i zabiják helikobaktera. V článku si povíme něco o tomto produktu a jeho účincích v boji proti helikobakteru a žaludečním vředům.

masticha-helicobacter-300x200

Co je to Chioská masticha

Chioská masticha je vzácná pryskyřice, získávaná ze stromu zvaného Řečík lentišek, který roste výlučně v jižní části ostrova Chios. Už staletí se pravidelně koncem srpna setkávají tisíce rodin, aby společně posbírali a ručně vyčistili každou slzu této léčivé pryskyřice. Možnosti využití Chioskej mastichy jsou velmi bohaté. Už od starověku byly syrové mastichový slzy využívány jako první přírodní žvýkačka. Pro její silné antibakteriální a antiseptické účinky byla Chioská masticha předepisována při onemocněních dutiny ústní a mnoha žaludečních problémech jako jsou žaludeční vředy a poruchy trávení. Krystaly je také možné umlít a upravit tak na mastichový prášek a mastichový tobolky kvůli jednoduchosti užívání. Nutno zde podotknout, protože se jedná o přírodní produkt, tak zpracování této léčivé pryskyřice nepodléhá chemickým ani jiným umělým zásahům.

Masticha-cena-300x115

Účinky mastichy

Pole působnosti Chioské mastichy je relativně široké, ale přesto velmi efektivné. Příznivý vliv se prokázal při užívání, kdy pacienti trpěli různými žaludečními, cévními, či kožními onemocněními. Pro prokázání léčebných účinků mastichy, bylo přijata řada vědeckých studií a výzkumů. Pro příklad vám předkládáme jeden konkrétní výzkum týkající se dvanácterníkových vředů, který uvádí stránka mastichaterapie.cz:
“Studie se zúčastnilo 38 dobrovolníků s diagnózou duodenálního vředu. Pro srovnání účinnosti chioské mastichy byly dobrovolníci rozděleni do dvou skupin: jedna konzumovala 1 gram mastichy po dobu dvou týdnů, druhá ve stejné dávce placebo. Po uplynutí dvou týdnů byli všichni dobrovolníci endoskopicky vyšetření, aby se zhodnotil stav vředů. Výsledky ukázaly, že v první skupině, která konzumovala mastichu, došlo ke zmírnění klinických symptomů až v 80% případů, zatímco endoskopické vyšetření prokázalo samotné vyléčení dvanácterníkových vředů v 70% případů. Závěr klinické studie jednoznačně doporučuje mastichu jako účinný přípravek na zmírnění obtíží a léčbu vředových onemocnění. Další důležitý závěr byl takový, že masticha neměla žádné vedlejší nežádoucí účinky. “
Toto byl jen jeden z příkladů, kdy masticha prokázala své pozitivní účinky v boji proti žaludečním onemocněním, které jsou ve velkém procentu způsobené bakterií Helicobacter pylori, proto doporučujeme užívat mastichu již při počátečních stadiích infekce Helicobacterem.

Masticha jako léčebný prostředek

Zajímavostí je, že Chioská masticha se navzdory prokázaným léčebným účinkům stále nepovažuje v současných medicínských kruzích za obecně schválený léčebný prostředek, ačkoli jistý zlom již nastává v zemích arabského světa, kde se již masticha používá jako součást několika léčiv. Cena mastichy však přesto nedosahuje astronomické výšky, i když je škoda, že část této ceny není hrazena zdravotními pojišťovnami.

Bojujeme s helikobakterem – kterou mastichu si vybrat?

Chioskou mastichu dnes můžete najít v podobě kapslí nebo ve formě surových krystalů a žvýkaček, které díky silným antibakteriálním účinkům působí primárně v ústní dutině a bojují proti bakteriím (např. Helicobacter pylori) a také zubnímu kazu. Žvýkání mastichy se doporučuje jako doplňková terapie při boji s bakterií helicobacter pylori. Při této infekci však samotné žvýkání nestačí a proto je třeba mastichu rozdrtit a užívat i vnitřně ve formě kapslí. Tím se zajistí uvolňování a okamžité působení účinných látek přímo v žaludku a ve střevech. K posílení účinků mastichy doporučujeme užívat i kvalitní probiotika. Za zmínku stoji unikátní probiotická kvasinka Saccharomyces boulardii, kterou gastroenterologové předepisují jako silného a účinného pomocníka při léčbě žaludečních a střevních onemocnění. V současnosti jediný produkt na trhu, který v sobě spojuje léčivé účinky chioské mastichy a toto vzácné probiotikum je Masticha Active. Pokud bojujete s Helicobacterem a hledáte přírodní formu léčby, spojení těchto dvou účinných látek je ta nejlepší volba.

Masticha v Čechách

V Česku se o zvyšování povědomí o Chioské mastiše a jejích léčivých účincích stará společnost Masticha terapie, která je partnerem Asociace sběratele Chioské mastichy a  přímým dovozcem Chioské mastichy do Čech. Společnost provozuje obchod specializovaný na mastichu výlučně z ostrova Chios. Nákupem od přímého distributora si můžete být jisti, že masticha, kterou kupujete je opravdu ta pravá a nejedná se o žádnou levnou napodobeninu. Certifikovaná Chioská masticha se dá ve formě krystalů, žvýkaček, prášku nebo kapslí objednat na stránce mastichashop.cz.