Jak odstranit žaludeční problémy

Žaludeční problémy jsou zdravotní potíž, která je v dnešní době důvěrně známá pravděpodobně každému. Rychlý životní styl, sedavý způsob zaměstnání, nutričně nevyvážená strava, nebo nedostatek pravidelného pohybu si vybere svou daň na té nejcitlivější oblasti našeho života – na zdraví.

"Žaludeční problémy jsou cenným varovným signálem toho, že něco uvnitř organismu není v pořádku a něco bychom měli změnit."

Problémy se žaludkem – příznaky


Pokud se bavíme o žaludečních potížích, nebo jinak řečeno o problémech s trávením, nejčastějšími příznaky jsou:

 • bolesti břicha
 • žaludeční křeče
 • pálení žáhy
 • průjmy
 • zvracení
 • zvýšená plynatost

Léky na žaludeční problémy – proč byste měli být opatrní?

Mnoho lidí si při výskytu těchto problémů se žaludkem řekne, že to vyřeší jednoduše – léky proti bolesti / léky proti zvracení / léky proti pálení žáhy / jiné léky …

Třeba si však upřímně přiznat, že tento přístup k vlastnímu zdraví je nezodpovědný. Naším cílem by totiž nemělo být odstranění příznaku zdravotního problému, ale jeho příčiny.

"To je jako když vám v autě začne svítit varovná kontrolka a vy ji rozbijete. Nyní vám už sice varovná kontrolka nesvítí, ale problém uvnitř auta jste vůbec nevyřešily a později může mít za následek úplný kolaps."

Jaké jsou příčiny žaludečních problémů?

Ještě předtím než přistoupíte k identifikování příčiny problémů s trávením, je důležité podívat se do zrcadla a udělat upřímnou sebereflexi. Nezměnilo se něco zásadního na vašem životním stylu? Nezačaly jste chodit častěji do fast-foodů? Nepřestali jste pravidelně sportovat? Nezměnily jste práci? Nemáte rodinné problémy? Nejčastějšími příčinami žaludečních potíží totiž jsou:

 • stres
 • dlouhodobě nezdravá, nevyvážená a nedostatečně pestrá strava
 • podráždění žaludku (příliš pikantní / kořeněná jídla)
 • náhlá toxikace organismu (alkohol, drogy, některé druhy léků)
 • chronická onemocnění (gastritida, peptické vředy v žaludku)
 • infekce žaludku (bakteriální / virová)

Pokud jste v některé z těchto příčin našli možného původce svých žaludečních potíží, je na čase s ním skoncovat co nejdříve a naladit tak opět harmonické trávení.

Infekce žaludečními patogeny – skrytá příčina problémů s trávením

Pokud se na vašem životním stylu nic razantní nezměnilo, pravděpodobně půjde o dlouhodobější problém. Typické jsou v tomto případě infekce žaludečními patogeny, které v žaludku dlouho přebývají, ale začnou nám o sobě dávat vědět až když jsou v žaludku enormně přemnožené. Nejčastěji se jedná o bakterii Helicobacter pylori. Ta je rozšířena až na 40% celkové světové populace, přičemž většina jejích nositelů o tom ani netuší.

Jak se zbavit žaludečních infekcí bez antibiotik – osobní zkušenost

Pokud chcete vědět, jak se zbavit helikobaktera pylori i bez náročné antibiotické léčby, určitě vás zaujme příběh domácí terapie. Hlavními indikátory pomoci byly změna životního stylu, stravy a nasazení přírodních doplňků výživy, které celou terapii značně urychlily.