Helikobakter přenos

helikobakter-prenos

Spatřili jste na sobě příznaky helikobaktera? V tom případě se můžete podívat, zda jste absolvovali jednu z možných cest jeho přenosu dřív, než navštívíte lékaře. V tomto článku si tedy řekneme, jak se přenáší helikobakter.

Helicobacter pylori přenos

Názory odborníků na přenos helikobaktera se v současnosti sice liší, ale jako obecně uznávané můžeme jmenovat dvě hlavní cesty přenosu:
– ústa-ústa
– stolice-ústa

Lovers workers kissing with protective face mask against pollution

Přenos helikobaktera “ústa-ústa”

Přenos helikobaktera pylori první cestou může nastat, pokud se nakazíme od nemocného člověka nebo zvířete infikovanými slinami. Infekce slinami je možná buď přímo líbáním, nebo třeba i bezprostředním použitím neumytého nádobí, či příborů po osobě, která již Helikobakter pylori v organismu má. S věkem se logicky zvyšuje procento infikovaných, protože čím jsme starší, tím více přicházíme do styku s novými lidmi. Důležitým poznatkem také je, že infekci může přebrat jen ten člověk, který nemá dostatečnou imunitu vůči bakterií Helicobacter pylori.

Jak se dostane bakterie Helicobacter pylori do slin?

Sliny se infikují tím způsobem, že bakterie helicobacter pylori vystoupí ze žaludku formou kyselých šťáv do ústní dutiny (např. Říhnutí). V ústní dutině však přežije jen bezprostředně po tomto výstupu (cca do 2min od výstupu), jelikož přirozeným prostředím helikobaktera je kyselé prostředí, jaké se nachází právě v žaludku a ne neutrální, které máme v ústní dutině.

Přenos helikobaktera “stolice-ústa”

Přenos Helicobacter pylori druhou cestou tzn stolice-ústa, jinak zvaný i fekálně-orální způsob nastává, pokud nedodržujeme zásady hygieny především po vykonání potřeby. Díky tomuto způsobu přenosu lze Helikobakter pylori zařadit mezi “nemoci špinavých rukou”. V tomto případě je třeba dávat obvzláště pozor na děti, aby se nestali obětí nákazy.

Child playing outdoor showing dirty muddy hands.Prevence proti přenosu helikobaktera

Vhodnou prevencí proti infikováni helikobaterom pylori určitě je kvalitní hygiena po provedení potřeb a styku s lidmi. Neméně důležitá je hygiena dutiny ústní – to obnáší vyplachování úst, mytí zubů po jídle antibakteriální pastou a používání ústní vody. Další možností, jak zamezit bakterií Helicobacter pylori, aby nás infikovala, může být pravidelné užívání přírodního produktu zvaného masticha. Tento produkt mimo jiné napomáhá vybudovat v organismu rezistentní prostředí vůči helikobakter pylori. Více informací o přírodní masticha se dočtete v článku: “Co je to masticha” na stránce mastichaterapie.cz