Gastroskopická diagnostika helikobaktera

Co je to gastroskopie

Gastroskopie je endoskopické (invazivní) vyšetření, pomocí kterého je možné odhalit několik zdravotních problémů souvisejících se žaludkem. Gastroskopie se v současnosti považuje za nejpřesnější způsob diagnostiky bakterie helicobacter pylori v organismu. Dalšími metodami jsou vyšetření ze stolice, dechový test, test z krve. Ty jsou neinvazivní a o něco méně přesné než gastroskopie.

Kdo musí být diagnostikován gastroskopií

Gastroskopie je náročný způsob diagnostiky a podstupovat ji musí zejména pacienti s vážnějšími žaludečními obtížemi. Například žaludečními vředy. Kromě nich se gastroskopie doporučuje aplikovat i na potenciálně rizikových pacientech. Jde převážně o lidi ve vyšším věku (nad 35 let) a lidi ze žaludečními vředy, kterým se v rodině vyskytla rakovina žaludku. U této skupiny pacientů je totiž zvýšené riziko na infekci helicobacterem, které může přerůst do vážnějších zdravotních komplikací.

Jak probíhá gastroskopie

Samotné vyšetření gastroskopií trvá jen několik minut, pacient však musí přijít nalačno. Příprava před vyšetřením spočívá v znecitlivění nosohltanu anestetickým sprejem a krátkém poučení o tom, jak je třeba dýchat, aby pacienta nenapínalo na zvracení.
Pacient si následně lehne na lehátko a dostane náustek mezi zuby. Na začátku pacient naznačí hlt, během kterého vnikne hadička s gastroskopie do jícnu. Ta se zasouvá dál a dál, dokud nebude sonda v žaludku. Gastroskop má na konci malou kameru, díky níž lékař monitoruje celé prostředí žaludku, dokáže odhalit zánět žaludku nebo lokalizovat žaludeční vředy.

Co se děje po vyšetření?

Pomocí gastroskopu lékař také odebírá vzorek sliznice žaludku, na níž se testuje výskyt bakterie helicobacter pylori v organismu. Vzorek se zkoumá většinou pod mikroskopem nebo kultivací v laboratoři. Od toho závisí, zda pacient čeká na výsledky v čekárně (cca 30 minut) nebo dokud jsou výsledky zpracovány z laboratoře.

Přestože se gastroskopické vyšetření považuje v současnosti za nejpřesnější způsob diagnostiky helikobaktera, mnoho lidí se mu vyhýbá, případně ho odkládá kvůli značné nepříjemnosti prováděného zákroku. Pokud také patříte k lidem s obavou před gastroskopickým vyšetřením, doporučujeme provést domácí test na helikobakter (ze vzorku stolice), který najdete na mastichashop.cz. Testy ze stolice jsou již v dnešní době poměrně přesné. Dosahují až 98% spolehlivost. Získáte díky nim nejen orientační výsledky, ale budete zároveň vědět, zda je nezbytná následná léčba helikobaktera nebo ne.