Bolest břicha způsobená Helicobacterem pylori

Žaludeční problémy, jako je bolest břicha, žaludeční křeče, kručení žaludku nebo pálení žáhy, zažil na vlastní kůži pravděpodobně každý. Pokud však trpíte těmito problémy pravidelně a dlouhodobě, měli byste si být vědomi toho, že může být příznakem infekce Helicobacter pylori.

 

Nejhorší je, že Helicobacter nejen způsobuje žaludeční nepohodlí, ale může také vést k gastritidě nebo peptickým vředům v žaludku nebo dvanáctníku. V tomto článku se přiblížíme, kdy je bolest břicha způsobena infekcí Helicobacter pylori.

Jaké jsou bolesti břicha způsobené Helicobacter pylori?

Bolest břicha, kterou způsobuje Helicobacter pylori, je charakterizována skutečností, že se opakuje pravidelně a dlouhodobě – není to jednorázová záležitost. Často je bolest spojována s dalšími žaludečními problémy, z nichž nejběžnější jsou:

  • žaludeční křeče
  • pálení žaludku
  • špatné trávení
  • zvracení
  • nechutenství
  • nadýmání

Symptomy bolesti břicha u Helicobacter pylori

Pro bolesti žaludku způsobené infekcí Helicobacter pylori jsou typické následující příznaky:

  • nárazová bolest v trvání i několik dní
  • bolesti jsou spojeny s hubnutím na váze
  • bolest je nezávislá od příjmu potravy (po najedení může bolest dočasně ustoupit)
  • bolest je lokalizovaná v oblasti nadbřišku

Mám podezření, že za mé bolesti může Helicobacter pylori – co mám dělat?

Pokud máte podezření, že bolesti břicha jsou způsobeny Helicobacter pylori, doporučujeme okamžitě provést rychlý domácí Test na Helicobacter.

helicobacter pylori test

V případě, že se prokáže infekce Helicobacterem, nejlepší volbou je návštěva gastroenterologické ambulance, aby nedošlo k dalším komplikacím. Ošetřující lékař obvykle přistoupí k diagnostice gastroskopií a následnému laboratornímu vyšetření. Eradikace Helicobactera probíhá trojkombinací, případně čtyřkombinací silných léků (antibiotika a inhibitory protonové pumpy). Během léčby je nutné brát i probiotika pro obnovu střevní mikroflóry. Trvání takové léčby se počítá v horizontu několika týdnů.

Jaké jsou možnosti přírodní léčby

Alternativní léčbou je například úprava jídelníčku (upřednostnit byste měli zejména brambory, rýži, jablka, česnek, brokolici), účinné však mohou být i některé přírodní výživové doplňky působící na žaludek a trávení. Příznivé účinky proti Helicobacter a bolestem břicha vykazují zejména tyto přípravky:

  • Acidofilní mléko – obsahuje probiotika prospěšné pro žaludek
  • Aloe vera – pomáhá regenerovat žaludeční sliznici a upravovat pH žaludku
  • Chioská masticha (mastix) – působí antibakteriálně, snižuje infekci Helicobacter pylori v žaludku, odstraňuje příčinu bolesti břicha. Skutečnost, že masticha dokáže zabíjet helikobaktera dokazuje množství vědeckých studií uveřejnění např. v prestižním časopise New England Journal of Medicine. Unikátem na českém trhu je produkt Masticha active. Obsahuje pravou chioskou mastichu obohacenou o vzácné probiotikum – Saccharomyces boulardii, které svou schopností odolávat antibiotikům a silným žaludečním šťávám výrazně zvyšuje účinek chioské mastichy, obnovuje střevní mikroflóru, podporuje trávení a zamezuje postantibiotickým a infekčním průjmům.

Důležité je vyhýbat se stresu a náročnému životnímu stylu, který také rozhodne nepřidá na pohodě a zdraví organismu. Více o přírodní léčbě helikobaktera se dočtete v článku “masticha – zabiják helikobaktera