Helikobakter strava

Strava při helicobacteru pylori je důležitým aspektem, který může ovlivnit vývoj této infekce v našem organismu. Je proto velmi důležité dát si pozor na to, co jíst, a co nejíst. V tomto článku si tedy povíme něco o zásadách zdravého stravování a úpravě našeho jídelníčku v boji proti helikobakter pylori.

Obecné zásady stravování

Prvním a velmi důležitým krokem při přizpůsobování naší stravy je uvědomit si vůbec zásady zdravého jídla. Přestože chuťové buňky nás často nabádají ke stravování, které náš organismus značně zatěžuje, úloha stravy by měla být přesně opačná – šetřit organismus a prospívat mu. Jmenujme si tedy hlavní zásady zdravého stravování, které by měl aplikovat každý (i zdravý jedinec), ale při infekci žaludeční bakterií helikobater pylori jsou dvojnásob důležité:

  • K jídlu si třeba udělat během dne vždy dostatek času – třeba jíst pravidelně a v klidu, tedy bez stresu, že v práci něco nestíháme, nebo že máme spoustu jiných restů (na odbourání stresu je vhodná pravidelná fyzická aktivita, nebo různé relaxační metody).
  • Jíst se doporučuje raději častěji, ale menší porce. Pojídání velkých porcí najednou by mohlo náš organismus zbytečně zatížit na dlouhou dobu trávením.
  • Při polykání třeba přihlížet na malá a dobře rozžvýkaná sousta, které jsou lehce stravitelné.
  • Z našeho jídelníčku bychom měli vyloučit potraviny, které nám obvykle způsobují žaludeční problémy – například pikantní, kořeněná nebo mastná jídla.
  • A samozřejmě, pokud chceme odlehčit náš organismus, tak musíme omezit alkohol, cigarety a silnou kávu.

Helikobakter pylori strava – co jíst?

Při infekci bakterií Helicobacter pylori je důležité dávat si při výběru potravin větší pozor. Při přípravě jídel, které konzumujeme, bychom měli dát přednost vaření, dušení a pečení na vodě. Vhodnými potravinami jsou: bílé maso; brokolice; ryby; za studena lisovaný rostlinný olej, ovesné a pšeničné vločky; tmavý chléb; minerálky s vyšším obsahem sodíku; potraviny s vyšším obsahem vlákniny a vitamínu C.

Na podporu trávení a tvorby žaludečních šťáv je z přírodních přípravků nejvhodnější bio nefiltrovaný jablečný ocet, nejlépe s mírnou sedlinou na dně láhve. Polovinu polévkové lžíce octa rozmíchejte ve sklenici s vodou a vypijte před každým jídlem. Při pokročilejších stádiích žaludečních vředů však třeba být opatrný, v takových případech je třeba raději s octem počkat, dokud se zánět žaludeční sliznice nezmírní. V té době se tvorbu žaludečních šťáv snažíme zbytečně nestimulovat a žaludek nezatěžovat. Přestože správná tvorba žaludečních šťáv je při léčbě infekcí Helicobacterem nesmírně důležitá, silné žaludeční šťávy mohou záněty a vředy narušenou žaludeční sliznici ještě více poškodit. Konvenční medicína v takových případech předepisuje léky, které potlačují tvorbu žaludečních šťáv – tzv. inhibitory protonové pumpy. Tato cesta je účinná a rychle se dosahuje pocit úlevy, je však třeba říci, že přináší i mnoho vedlejších účinků.

Jedna z alternativ vůči těmto lékům je přírodní doplněk stravy – Chioská masticha. Je to léčivá pryskyřice odrůdy stromu Pistacia lentiscus, kterou pro své hojivé a silné protizánětlivé a antibakteriální účinky znali již starověcí řečtí lékaři.

Helicobacter pylori strava – co nejísť?

Vedle zásad zdravého stravování, při infencii Helicobacterem je důležité z našeho jídelníčku některé potraviny vyloučit úplně. Pojďme se tedy podívat, co našemu žaludku neprospívá, pokud nás postihla bakterie Helicobacter pylori. Omezit bychom měli potraviny, které působí na organismus dráždivě a způsobují plynatost, tedy: sladké bublinkové nápoje a obecně nápoje s vysokým obsahem oxidu uhličitého a kofeinu; pikantní kečup; syrová zelenina jako rajčata, cibule, česnek, paprika, okurka; tučné a uzené maso; slané oříšky; bílé pečivo; příliš sladké ovoce. Také není vhodné při vaření používat mnoho tuků a smažení, třeba dát pozor na to, aby se nám jídla při vaření nepřepalovali. Jídlo by nemělo být přesolené. Vyhnout bychom se měli konzumaci příliš horkého nebo studeného jídla.

Helikobakter pylori strava – doplňky výživy

Pokud se chceme při infekci Helicobacterem pylori vyhnout silným antibiotikům, z nichž nám může být často nevolno, tak bychom také mohli sáhnout po různých volně dostupných podpůrných prostředcích, které se dají zakoupit i bez lékářského předpisu. Vhodnými jsou kvalitní probiotika, nebo přírodní výživové doplňky jako například masticha – léčivá pryskyřice z ostrova Chios.